Købsguide · børn

Klaver til børn: det, der betyder noget, når dit barn starter

Det dyreste, forældre gør, er at købe "noget lille at starte på". Et barn, der går til klaver, skal have det samme som en voksen: 88 vægtede tangenter og en pedal. Til gengæld skal det ikke være dyrt — og bænken betyder mere, end de fleste tror.

ZOZIZA har ikke testet alle modeller. Specifikationer og priser er forhandlerens eller producentens. Nogle links er reklamelinks — køber du via dem, kan ZOZIZA få en provision. Din pris er den samme.

Det korte svar

Alt i én pakke

Casio CDP-S110 med ben (3.169 kr). Vægtede tangenter, pedal og stativ. Det eneste, I mangler, er en bænk.

Det, klaverlærere oftest peger på

Roland FP-10 (3.099 kr) eller Yamaha P-45 (2.555 kr). Enkle at betjene, gode tangenter.

Med kabinet og tre pedaler

Thomann DP-51 (4.499 kr). Intet stativ, der kan vælte, og pedalerne sidder fast i den rigtige afstand.

Tre ting, der gælder særligt for børn

1. Bænken i rigtig højde

Et barn på en voksenstol sidder for lavt og løfter skuldrene for at nå tangenterne. Det giver spændinger, der følger med i årevis. En højdejusterbar bænk er den vigtigste investering efter klaveret — og den koster omkring 200 kr.

2. Pedalen, de ikke kan nå

De fleste børn når først pedalen med foden omkring 8–9-årsalderen. Indtil da spiller de uden. Det er helt fint. Men når de når den, skal den stå fast — en løs pedal, der glider på gulvet, er det, børn oftest giver op over.

3. Hovedtelefoner

Et barn, der øver i hovedtelefoner, øver længere, fordi ingen hører fejlene. Og familien holder freden. Alle klaverer her har udgangen; et par lette hovedtelefoner til under 200 kr er nok.

Hvorfor ikke et keyboard "til at starte på"?

Keyboards med lette tangenter lærer fingrene at trykke, ikke at spille. Anslaget — forskellen på svag og kraftig tone — findes ikke, og det er netop det, de første års undervisning handler om. Mini-tangenter til de mindste er endnu værre: afstanden mellem tangenterne er forkert, og hånden lærer forkerte mål.

Hvis budgettet virkelig kun rækker til et keyboard, så vælg et med 61 fuldstørrelses tangenter og vid, at det skal skiftes ud, den dag barnet fortsætter. Et brugt digitalt klaver med vægtede tangenter er næsten altid et bedre valg til samme pris.

Sammenligning

ModelTilForhandlerPris
Casio CDP-S110 med benBilligste klaver med stativMusic2you3.169 kr
Casio CDP-S110Billigste bud med vægtede tangenterMusic2you2.399 kr
Yamaha P-45Klassikeren til begyndereThomann2.555 kr
Roland FP-10Mest solgte digitale klaverThomann3.099 kr
Donner DHP-100 ProBilligste klaver med kabinetDanGuitar3.299 kr
Thomann DP-51Begynder med kabinetThomann4.499 kr
Kawai CN-201Familieklaver med kabinetThomann9.299 kr

Modellerne en for en

Billigste klaver med stativ3.169 kr

Casio CDP-S110 med ben

Pris tjekket 30.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Til familien, der vil have alt i én pakke: klaver og stativ i rigtig højde fra dag ét.

Se aktuel pris hos Music2you
Billigste bud med vægtede tangenter2.399 kr

Casio CDP-S110

Pris tjekket 24.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Samme klaver uden stativ. Vælg denne, hvis I allerede har et stativ eller vil købe et højdejusterbart.

Se aktuel pris hos Music2you
Klassikeren til begyndere2.555 kr

Yamaha P-45

Pris tjekket 30.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Klassikeren til klaverundervisning. Én knap, ingen forvirrende menuer for barnet.

Se aktuel pris hos Thomann
Mest solgte digitale klaver3.099 kr

Roland FP-10

Pris tjekket 30.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Til barnet, der allerede går til klaver, og hvor læreren lægger vægt på anslaget.

Se aktuel pris hos Thomann
Billigste klaver med kabinet3.299 kr

Donner DHP-100 Pro

Pris tjekket 24.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Det billigste klaver med kabinet og tre faste pedaler. Mindre kendt mærke — læs forhandlerens specifikationer.

Se aktuel pris hos DanGuitar
Begynder med kabinet4.499 kr

Thomann DP-51

Pris tjekket 24.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Kabinet og tre pedaler til under 5.000 kr fra Thomanns eget mærke. Står stabilt på børneværelset.

Se aktuel pris hos Thomann
Familieklaver med kabinet9.299 kr

Kawai CN-201

Pris tjekket 24.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Til familien, hvor flere børn skal øve i mange år. Kraftigere højttalere og en fuldstørrelses hammermekanik.

Se aktuel pris hos Thomann

Bænk og hovedtelefoner

Tilbehør · bænk222 kr

Millenium KB-2006 klaverbænk

Pris tjekket 30.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Til barnet, der vokser. Højden justeres, så underarmen er vandret — det er dét, der afgør, om hånden sidder rigtigt.

Se aktuel pris hos Thomann
Hovedtelefoner · billigste gode bud195 kr

Superlux HD-681

Pris tjekket 30.9.2026. Forhandlerens aktuelle pris gælder. Specifikationer ifølge forhandleren.

Passer til: Til børneværelset: lette, billige og kan sættes direkte i klaveret. Ingen forstærker, ingen Bluetooth-forsinkelse.

Se aktuel pris hos Music2you

Spørgsmål

Hvornår kan et barn starte til klaver?

De fleste klaverlærere tager børn fra 6–7 år, når barnet kan sidde stille i 20 minutter og kender bogstaverne. Nogle starter tidligere med leg ved klaveret. Instrumentet er det samme uanset alder: 88 vægtede tangenter.

Skal vi købe et akustisk klaver i stedet?

Et akustisk klaver er det bedste at lære på, men det koster fra omkring 30.000 kr, skal stemmes, og kan ikke spilles med hovedtelefoner — medmindre det er et silent-klaver. Et digitalt klaver til 3.000–5.000 kr er et fornuftigt første skridt, og det kan sælges videre, hvis barnet fortsætter og I vil opgradere.

Hvad hvis barnet stopper efter et halvt år?

Så har I et klaver, der kan sælges brugt for en stor del af prisen. Det er endnu en grund til at vælge et kendt mærke: de er lette at sælge videre.

Kan to børn dele ét klaver?

Ja — det kræver kun, at bænken kan justeres i højden, og at der er to par hovedtelefoner. Et kabinetklaver tåler bedre at stå midt i familien end et bærbart på et stativ.

Flere guides

Bedste digitale klaver til begyndere

Syv modeller, der lærer fingrene det rigtige fra dag ét — og tre, der ikke gør.

Digitalt klaver under 5.000 kr

Alle modeller med 88 vægtede tangenter under 5.000 kr, sorteret efter pris.

Yamaha P-225 eller Kawai ES-120?

To bærbare klaverer til samme pris. Forskellen sidder i tangenterne og højttalerne.

Roland FP-10 eller Yamaha P-145?

De to mest solgte begynderklaverer side om side.

Klaver i lejlighed

Hovedtelefoner, naboer og hvornår et silent-klaver giver mening.

Se også den store guide til digitale klaverer, de mest populære produkter og tilbehør.

Gratis købsguide

7 ting, du skal mærke efter, før du køber klaver

Få guiden på mail, og en kort besked når ZOZIZAs udvalgte klaverer falder i pris.